Regnum Borussiae [ ] (1701).djvu

Regnum Borussiae [ ] (1701).djvu
Rozmiar 4,5 MB
REGNUM BORUSSIE
Gloriosis auspicijs Serenissimi et Potentissimi Princip. FRIDERICI III. PRIMI BORUSSIAE REGIS MARCH. ET ELECT. BRANDENBURG. inauguratum die 18 Jan. A. 1701.
Geographice cum vicinis Regionibus adumbratum a IOH. BAPTISTA HOMANNO Norimbergae.

Mapa Prus wykonana przez Johana Baptystę Homanna w 1701 roku (lub nieco później) z dedykacją dla Fryderyka III Hohenzollerna z okazji jego koronacji 18 stycznia 1701 roku na "Króla w Prusiech". Od roku 1688 jako Fryderyk III był on margrabią-elektorem brandenburskim i księciem pruskim; od 1701 do śmierci w 1713 roku - królem pruskim pod imieniem Fryderyka I. Stosowany początkowo tytuł "król w Prusiech" wynikał z tego, że do Hohehzollernów należała jedynie wschodnia część Prus (pozostała część należała do Polski).
Nad kartuszem z tytułem mapy i dedykacją usytuowano herb Królestwa Prus pod królewską koroną podtrzymywaną przez dwa putta (amorki); w herbie na piersi czarnego orła widnieje mała ukoronowana tarcza z literą R (skrót od: Regnum = Królestwo).
Na mapie odcieniami koloru różowego oznaczono należące do Hohenzollernów Prusy Wschodnie, czyli od 1701 roku Królestwo Pruskie [PRUSSIAE REGNUM] (w latach 1525-1701 było to Księstwo Pruskie, czyli tzw. Prusy Książęce, które do 1657 roku były lennem Polski; od roku 1618 Prusy Książęce były połączone unią personalną z Elektoratem Brandenburgii). Dzieliły się one na trzy okręgi: Okręg Sambijski (Circulus Sambiensis), Okręg Natangijski (Circulus Natangiensis) i Okręg Górnopruski (Circulus Hocherlandiae).
Odcieniami koloru zielonego zaznaczono należące do Polski Prusy Zachodnie wraz Warmią, czyli tzw. Prusy Królewskie lub Prusy Polskie [PRUSSIA POLONICA], w skład których wchodziły: Województwo Pomorskie (Palatinatus Pomerelliae), Województwo Chełmińskie (Palatinatus Culmiensis) i Województwo Malborskie (Palatinatus Marienburgensis) z biskupim Księstwem Warmińskim (Warmia = Varmia = Ermelandia = Ermland). Większość z tych ziem utraciła Polska na rzecz Królestwa Prus w 1772 roku w wyniku I rozbioru; pozostałe, tj. Toruń z okolicą oraz półenklawę z Gdańskiem zagarnęły Prusy dopiero po II rozbiorze w roku 1793.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • psmlw.htw.pl